Mieszkanie w praskiej kamienicy

Joanna Kiryłowicz
MÓWI ARCHITEKT
Joanna Kiryłowicz
Wstępne założenia... Joanna Kiryłowicz: Właściciele kupili mieszkanie z myślą o wynajmowaniu przestrzeni turystom, wymagania były więc czysto „hotelowe”. Przede wszystkim funkcjonalność i dobry standard, ale bez onieśmielającego przepychu, bo na to nie pozwoliłby budżet. W mieszkaniu miały się pomieścić cztery osoby, stąd pomysł na duże łóżko w sypialni i rozkładaną sofę w salonie. Poza tym mała kuchnia wraz z niezbędnymi sprzętami jak np. zmywarka.
Pomysł na mieszkanie... Ocieplony minimalizm, tak w skrócie mogę określić styl, w którym utrzymane jest praskie mieszkanie. W sąsiedztwie znajduje się zabytkowa fabryka wódek „Koneser”, w pobliżu zachowało się też kilka przedwojennych kamienic. Chciałam, by odwiedzający Warszawę turyści, poczuli klimat dawnej Pragi. Czerwona cegła na ścianie w salonie to nawiązanie do widoku za oknem. Sofę w salonie ustawiłam tak, by można było oglądać mury słynnej fabryki. Poza tym chciałam, by we wnętrzu znalazło się trochę elementów vintage – w salonie jest np. pięknie odrestaurowany fotel z odzysku.
Najlepszy pomysł... Szafa w sypialni – to zaprojektowany przeze mnie mebel. Stelaż, szuflady z płyty OSB oraz wąską szafka ukryłam za kotarą. W ten sposób powstała mebel elegancki, a przy tym tani. A miękka zasłona dodaje przytulności sypialni. Dobrym pomysłem jest siedzisko w salonie pod telewizorem. To ławka, szafka RTV i półka w jednym.
Największe wyzwanie... Aranżacja łazienki. Znajdujący się w niej piec przepływowy musiał pozostać na swoim miejscu. To wytyczyło kształt pomieszczenia. Piecyk ukryłam w szafce, a resztę mebli dopasowałam do położenia piecyka.
22
GDZIE? Warszawa
KTO TU MIESZKA? mieszkanie na wynajem dla 4 osób
ILE METRÓW? 59 m2
Warszawska Praga od lat przyciąga artystów i miłośników starej architektury. W sąsiedztwie dawnej fabryki wódek Koneser zachowało się jeszcze kilka przedwojennych kamienic. Kilka z nich udało się z rewitalizować - dziś mieszczą się tam pracownie, małe zakłady rzemieślnicze i wnętrza mieszkalne. W zaprojektowanym przez Joannę Kiryłowicz wnętrzu czuć klimat dawnej Pragi. Czerwona cegła na ścianie oraz meble w stylu retro to symboliczna podróż w czasie.
Wczytywanie rekomendacji...