zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o. o. z siedzibą
w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji.
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Mieszkanie w stylu folk

Mieszkanie w stylu folk

MÓWI WŁAŚCICIEL
Maria Rauch

Inspiracje... Naszą najnowszą inspiracją jest sztuka ludowa. Jakiś czas temu kupiliśmy na targu we Włocławku łowicką spódnicę. Od tego zakupu zaczęła się nasza dekoratorska zabawa z ludowymi tkaninami. Powstały z nich tapicerki na krzesła i na huśtawkę, a także pokrowce na poduchy do salonu. I seria zegarów z graficznymi motywami nawiązującymi do haftu kaszubskiego. Naszym zdaniem wzory ludowe doskonale sprawdzają się w połączeniu ze współczesnym wzornictwem.
Twoje potrzeby... Oboje kochamy prostotę i funkcjonalność. Bez przegadania, ale z indywidualnym charakterem. Urządzając nasze mieszkanie chcieliśmy zastosować wielofunkcyjne i modułowe rozwiązania. Gdy przyszliśmy do mieszkania po raz pierwszy, wyglądało jak scenografia z najgorszych koszmarów. Powitało nas od progu lamperiami i stolarką w ostrym, błękitnym kolorze. Można się było przestraszyć. Mieszkanie musieliśmy zmienić radykalnie, wyburzając kilka ścian działowych. Przy okazji zmieniliśmy funkcje pomieszczeń. W dawnym pokoju dziennym urządziliśmy sypialnię, a tę poprzednią włączyliśmy do wspólnej przestrzeni z kuchnią i korytarzem. Mamy teraz korzystniejszy układ pomieszczeń. Okna sypialni wychodzą na północ, więc wnętrze się nie nagrzewa i nie budzi nas słońce. Salon z aneksem kuchennym usytuowany jest od strony południowej. Przez większą część dnia możemy tu cieszyć się światłem. I pogodnym nastrojem.
Najlepszy pomysł... Wiele mebli w mieszkaniu zrobionych jest na zamówienie według naszego projektu. Ze sklejki i drewna, lekkie i łatwe do przestawiania, bo są na kółkach. Dopasowują się do naszych potrzeb. Na przykład stół kuchenny raz jest wyspą, przy której przygotowujemy posiłki, innym razem łączymy go z ciągiem szafek, tworząc układ zabudowy w kształcie litery U. Przesuwamy go też na środek salonu. Wtedy salon zmienia się w jadalnię. Pod blatem mieści się sklejkowa skrzynia, też na kółkach. Gdy ją ustawimy przy kanapie, pełni funkcję stolika kawowego. Nawet lampy w aneksie kuchennym są ruchome. Możemy ustawiać je na różnych wysokościach. My po prostu lubimy, gdy się zmienia.
11
Architekt Maria Rauch
Fotograf Green Canoe
GDZIE? Warszawa
KTO TU MIESZKA? Maria i Tomasz – architekci i właściciele
ILE METRÓW? 52 m2
Maria i Tomasz poddali mieszkanie całkowitej metamorfozie. By zyskać jak najwięcej przestrzeni i światła, wyburzyli większość ścian działowych. Pobielili też wszystkie podłogi. Miało być jasno i przestronnie. I tak jest!
Wczytywanie rekomendacji...