Mieszkanie w stylu lat 50-tych

 Mięta Morris
MÓWI ARCHITEKT
Mięta Morris
Wstępne założenia... Mieszkanie miało być proste i klasyczne – inspirowane latami 50., lecz równocześnie dynamiczne i nowoczesne – dostosowane do współczesnego tempa życia. Klienci chcieli, by znalazły się w nim rozwiązania niebanalne i funkcjonalne.
Pomysł na mieszkanie... Musiałam znaleźć złoty środek między klasycznym stylem mieszkania a nowymi funkcjonalnościami i dekoracjami. Chciałam, by mieszkanie było jasne i, mimo wielu odniesień do lat 50., nie wyglądało teatralnie i nie było wystylizowane. Wykorzystałam ponadczasowe, szlachetne materiały: marmur Carrara, dębowy parkiet w jodełkę, czarno-białą glazurę. Wraz z białymi ścianami i spokojnymi meblami stanowią neutralne tło dla kolorowych i współczesnych elementów, np. obrazów Andrzeja Cisowskiego. Początkowo ściany pomiędzy pomieszczeniami miały zostać wyburzone, jednak zostaliśmy przy oryginalnym rozkładzie mieszkania. Układ jest dosyć nietypowy jak na współczesne standardy, bardzo symetryczny. Z przedpokoju można wejść do wszystkich pomieszczeń, prócz sypialni, do której wchodzi się z łazienki. Dzięki temu udało mi się stworzyć wiele osobnych przestrzeni, mimo że samo mieszkanie nie jest największe.
Najlepszy pomysł... Powiększenie wejścia do salonu i umieszczenie symetrycznie po bokach zabudowanych wnęk z miejscem na książki. Dzięki temu zabiegowi zyskałam przestrzeń do przechowywania i podkreśliłam osiowy układ mieszkania.
Największe wyzwanie... Mieszkanie ma charakterystyczny dla powojennego budownictwa układ. Dużo wysiłku włożyłam w to, by mimo klasycznego rozplanowania pomieszczeń, mieszkańcy mieli poczucie przestrzeni, tak jak na przykład w sypialni z półotwartym na nią aneksem łazienkowym. Wyzwaniem było również zaprojektowanie mebla pod telewizor. Jest on stworzony z klasycznego w wyrazie marmuru Carrara specjalnie pod konkretny model telewizora.
4
Architekt Mięta Morris
Fotograf PropertyPhoto
GDZIE? Warszawa
KTO TU MIESZKA? młode małżeństwo
ILE METRÓW? 59 m2
Wnętrze znajduje się w budynku z lat 50. na warszawskim Śródmieściu. Solidne, powojenne budownictwo jest doskonałym tłem dla nowoczesnego retro – designerskich loftowych lamp, lodówki SMEG czy czarno-białej szachownicy na podłodze. Drugą szansę dostał oryginalny parkiet i odnowiona stolarka drzwiowa.
Wczytywanie rekomendacji...