Mieszkanie w stylu retro

 D Plus Dagmara Zawadzka
Wstępne założenia... To miało być mieszkanie w stylu retro, ale bardzo funkcjonalne i minimalistyczne jednocześnie. Miejsce ma swoją historię, zachowało się wiele oryginalnych detali, które właściciel chciał podkreslić. Stąd wziął się pomysł na skucie tynku i odsłonięcie cegieł w salonie i łazience, odnowienie istniejącego parkietu czy pozostawienie fasetek przy suficie. Po poprzednich mieszkańcach pozostała też stara lampa ze szkła i metalu, która została odnowiona. Właściciel chciał też wykorzystać rodzinne pamiątki oraz stare meble, które pojawiły się w nowej aranżacji.
Pomysł na mieszkanie... Zależało mi na tym, by stylistyka retro nie przytłoczyła wnętrza. Dlatego powierzchnie ścian i dużych zabudów meblowych są jasne. Parkiet został wybielony. Zdecydowane kolory pojawiają się tylko jako akcenty: granatowa sofa, odcienie żółtego na krzesłach i poduszkach, kolorowa tapeta w holu czy niebieska szafka pod umywalką w łazience. Jest też mocny, graficzny wzór na cementowych kaflach na posadzce w holu, kuchni i łazience.
Najlepszy pomysł... Udało mi się wydzielić dużą, funkcjonalną łazienkę. Powstała z połączenia toalety bez umywalki oraz łazienki z wanną. W nowym pomieszczeniu znalazło się miejsce na kabinę prysznicową oraz spory kącik toaletowy. Dzięki niewielkim zmianom w układzie ścian działowych wygospodarowałam też sporą przestrzeń na przechowywanie.
Największe wyzwanie... Nowy układ mieszkania wymagał zmiany instalacji, która dodatkowo musiała zostać dostosowana pod nowoczesne sprzęty i armaturę. Z kuchni została usunięta stara podłoga. Pod cementowe kafle trzeba było wylać nowe podłoże i zrównać je z poziomem parkietu.
8
GDZIE? warszawa
KTO TU MIESZKA? młody mężczyzna
ILE METRÓW? 55 m2
Stare jest piękne. Ale tylko w odpowiednim towarzystwie. Inaczej nietrudno o efekt muzeum i stylistyczną pułapkę. W starej kamienicy na Muranowie oryginalna cegła na ścianach i parkiet sprzed kilkudziesięciu lat zostały połączone z nowoczesnymi meblami i odważnymi kolorami. Na podłodze zagościły wzory, a w sypialni…Pałac Kultury.
Wczytywanie rekomendacji...