Mieszkanie z ceglaną kostką

Mieszkanie z ceglaną kostką

MÓWI WŁAŚCICIEL
Studio Projektowe Utopia

Inspiracje... Inspirowały nas wnętrza loftowe, industrialne, dlatego od początku szukaliśmy mieszkania w nowym budownictwie, a nie w kamienicy. Lubimy betonowe stropy, surowe wykończenia i wnętrza z dużą ilością naturalnego światła. Na kształt projektu miał też duży wpływ stary budynek elektrociepłowni na Powiślu, który znajduje się za naszym oknem.
Twoje potrzeby... Mieliśmy bardzo precyzyjne oczekiwania: w mieszkaniu miało się znaleźć miejsce na pralnię i osobną garderobę. Każde z dzieci miało też mieć swój pokój. Chcieliśmy również, by rozkład był ciekawy. Nie lubimy ścian i podziałów, które ograniczają przestrzeń. Oddzielamy tylko to, co konieczne.
Najlepszy pomysł... Ściana wykonana z cegły dziurawki. Na budowie charakterystyczne otwory kładzie się do dołu, tak by mogła do nich spłynąć zaprawa. My zrobiliśmy z nich dekoracyjny atut i położyliśmy cegłę na odwrót. Szara ściana świetnie się sprawdza jako tło dla obrazów, które ciągle zmieniamy.
Ulubiony przedmiot... Najbardziej lubimy leżankę – alkowę, która znajduje się pomiędzy ścianą w salonie a ceglaną kostką. Lubimy spędzać tam czas, spać, czytać, dzieci uwielbiają się na niej bawić. To centrum życia naszego domu.
Najgorszy pomysł... We wnętrzu brakuje mi spiżarni, ale od początku wiedzieliśmy, że nie będzie na nią miejsca.
Pomysł na mieszkanie... Chcieliśmy, by w mieszkaniu można było poczuć genius loci. Wnętrze miało mieć swój specyficzny klimat. Nawiązaliśmy do budynku pobliskiej elektrociepłowni, zarówno kolorystyką, jak i zastosowanymi materiałami. Szara cegła, która tworzy ściany garderoby i gabinetu, to ukłon w stronę widoku za oknem. Materiały są nowoczesne, a kolory stonowane i przygaszone. Kolor na ścianach nie miał dominować wnętrza, postawiliśmy więc na szarość i latte. Wyraziste odcienie pojawiają się dopiero w dodatkach.
Największe wyzwanie... Wkomponowanie kuchni w korytarz i salon. Przejście pomiędzy pomieszczeniami miało wyglądać naturalnie. Dzięki umiejętnemu przejściu kolorów i doborze materiałów udało się osiągnąć ten efekt.
6
GDZIE? Warszawa
KTO TU MIESZKA? para architektów z dwójką dzieci
ILE METRÓW? 78 m2
Mieszkanie pary architektów – Gosi i Grzegorza - to zabawa przestrzenią. Życie toczy się wokół ceglanej kostki, która porządkuje wnętrze. Za nią kryje się alkowa z kolorową tapicerką – ulubione miejsce całej rodziny. W bliskim sąsiedztwie znajduje się industrialna część Powiśla – zabytkowa Elektrownia, której ducha czuć we wnętrzu.
Wczytywanie rekomendacji...