Mieszkanie z czarną podłogą

 Boho Studio
MÓWI ARCHITEKT
Boho Studio
Wstępne założenia... Mieszkanie miało zachować swój pierwotny charakter oraz jak największą ilość oryginalnych detali. Inwestorowi zależało na wydzieleniu 4 pokoi, oddzielnej kuchni oraz pomieszczenia gospodarczego. Remont nie mógł trwać dłużej niż 3 miesiące.
Pomysł na mieszkanie... Największą uwagę przywiązaliśmy do historycznego układu mieszkania oraz do oryginalnych elementów, które zostały odnowione i dobrze zgrały się z nowym wyposażeniem. Stary dębowy parkiet został pomalowany na czarno, udało się odrestaurować sosnowe deski podłogowe w korytarzu i w kuchni. Oryginalne drzwi i ościeżnice zostały profesjonalnie oczyszczone, aby wydobyć naturalną strukturę drewna. Wymieniliśmy także szklenie skrzydeł drzwiowych i naświetli – poprzednie szklenie miało szroniony, kwiatowy wzór, który kojarzył się nam z minionym ustrojem. Pośrodku dawnej sypialni stanęła nowa ścianka działowa – w ten sposób wydzieliliśmy czwarty pokój, który służy jako miejsce do pracy. Do sypialni prowadzą podwójne drzwi, które zostały dorobione na wzór oryginalnych podwójnych, przedwojennych, które zastaliśmy w mieszkaniu. Stworzyło to wrażenie amfilady i otworzyło widok na pozostałe pomieszczenia. Wszystkie nowe elementy dobieraliśmy tak, aby jak najbardziej przypominały oryginalne. Wymienione okna zachowały dawny podział, nowe grzejniki są żebrowane na wzór starych, a mozaika na podłodze łazienkowej wygląda na przedwojenną. Te i pozostałe stylizowane elementy połączyliśmy z meblami i dodatkami w różnorodnej stylistyce tworząc wnętrze eklektyczne, nie dające się określić jednym stylem. Mamy tu trochę stylu skandynawskiego - widocznego w kuchni, stylu retro – obecnego w meblach, oraz stylu vintage, którego najwięcej jest w łazience. Połączenie tych wszystkich stylistyk w jednej przestrzeni było możliwe dzięki konsekwentnemu zastosowaniu oszczędnej kolorystyki w stałych elementach mieszkania – czerni, szarości i bieli.
Najlepszy pomysł... Drzwi wewnętrzne w naturalnym kolorze drewna – przy monochromatycznej kolorystyce mieszkania nadają wrażenia przytulności i świetnie kontrastują z czarną podłogą.
Największe wyzwanie... Największym wyzwaniem okazała się podłoga. Chcieliśmy uzyskać czarny kolor i zachować naturalny rysunek słoi. W tym celu podłoga musiała być wielokrotnie bejcowana. Nie chcieliśmy zalać jej podłogową farbą kryjącą – to zniszczyłoby fakturę drewna. Bejca do drewna nigdy jednak nie daje pewności, jaki będzie efekt końcowy, który zależy m.in. od jakości drewna.
15
Architekt Boho Studio
Fotograf Marek Ilmer
GDZIE? Warszawa
KTO TU MIESZKA? młode małżeństwo
ILE METRÓW? 75 m2
Mieszkanie mieści się w kamienicy z 1933 roku. Architekci zadbali, by detale i klimat dawnego wnętrza nie zniknęły w nowej aranżacji. Na podłodze zachował się oryginalny parkiet w jodełkę oraz deski, które pomalowano na czarno. Ciemna podłoga porządkuje jasne wnętrze, przykuwa wzrok i stanowi świetną bazę aranżacyjną.
Wczytywanie rekomendacji...