Mieszkanie z czarnym piecem kaflowym

Szymon Zgorzelski IdeArchitektura
Wstępne założenia... Przed remontem przestrzeń była podzielona na małe pokoje i miniłazienkę z oknem. Kuchnia usytuowana była na osi wejścia do przedpokoju. Inwestorka chciała połączyć kuchnię z salonem, by stworzyć część oficjalną mieszkania, zaś pokój córki, sypialnię i łazienkę, schować w części bardziej prywatnej i intymnej.
Pomysł na mieszkanie... Całą koncepcję oparłem na osi komina pokrytego czarnymi płytkami, wokół którego ma tętnić życie domu, niczym w starych, wiejskich chatach.
Najlepszy pomysł... Piec kaflowy! To tylko ściana kominowa, która od strony kuchni została poszerzona i wyposażona w AGD (płyta, piekarnik, okap), jednak dobrze organizuje przestrzeń i nawiązuje do wiejskiej chaty, dlatego tak bardzo lubię to rozwiązanie. Dodatkowo piec jest antracytowy. Jego kolor to bardzo oryginalny akcent we wnętrzu.
Największe wyzwanie... Zmiana lokalizacji toalety. Nowy rozkład mieszkania wymagał przeniesienia niektórych pomieszczeń. W nowym układzie toaleta znalazła się kilka metrów od pionu kanalizacyjnego. Rura kanalizacyjna przechodzi teraz pod sypialnią, którą musiałem podnieść o około 25 cm, by zmieścić instalację. Dodatkowym wyzwaniem było wytłumienie kanalizacji – wnętrze znajduje się w starej kamienicy, stare rury są dosyć głośne. Musiałem też pomieścić łóżko i biurko na stosunkowo małej powierzchni – pokój ma ok. 6 m2. Ponadto po zburzeniu ścian okazało się, że różnice poziomów poszczególnych pomieszczeń są bardzo duże – wynoszą ok. 10 cm. Remont przypadł na deszczowe lato, wylewka schła więc bardzo długo. Mimo, że zastosowałem osuszacze, trwało to około 7 tygodni.
14
GDZIE? Warszawa
KTO TU MIESZKA? mama z córką
ILE METRÓW? 67 m2
Tak jak w starych wiejskich chatach, życie mieszkańców toczy się wokół pieca kaflowego. Antracytowa bryła łączy salon z otwartą kuchnią i nadaje wnętrzu sielski, przytulny charakter. Mieszkanie znajduje się w przedwojennej trzypiętrowej kamienicy na warszawskim Mokotowie. Przed metamorfozą wnętrze było zrujnowane. Wymagało radykalnych zmian.
Wczytywanie rekomendacji...