Mieszkanie z kolekcją książek

 Studio Potorska
MÓWI ARCHITEKT
Studio Potorska
Wstępne założenia... Pani domu nie wyobraża sobie życia bez książek. Poświęca im wolny czas, książkami zajmuje się również zawodowo. Bardzo chciała, by znalazły się w centrum życia rodzinnego. Sercem domu stał się więc regał w salonie połączony z zabudową RTV. Z kolei pan domu jest wielkim fanem street artu. Znaki graficzne ozdobiły więc betonową posadzkę w kuchni i przedpokoju – namalowaliśmy białą farbą poziome znaki drogowe – przejście dla pieszych i strzałki kierunkowe, a pod prysznicem zdecydowaliśmy się położyć płytki z kolorowym grafitti.
Pomysł na mieszkanie... Centralną część mieszkania tworzy otwarta przestrzeń – kuchnia połączona z salonem. Oś komunikacyjna to korytarz z przedsionkiem wejściowym, w którym znajdują się pojemne szafy na ubrania. Na części frontów umieściliśmy lustra – odbijają się w nich znaki namalowane na podłodze, dzięki czemu ta część mieszkania wygląda jak fragment przejścia dla pieszych z rozdrożem. Większość mebli zaprojektowaliśmy tak, by mogły zmienić swoje gabaryty. W pokoju rodziców znajduje się drewniana zabudowa połączona z łóżkiem składanym w szafę. W pokoju córki po rozłożeniu łóżka ukazuje się drugie posłanie dla gościa.
Najlepszy pomysł... Najlepszy pomysł, to zdecydowanie płyty betonowe na posadzce. Chcieliśmy oddać klimat ulicy, stworzyć imitację chodnika, znaków poziomych na jezdni – tak, by można się było poczuć jak w środku miasta. Udało się to dzięki zastosowaniu formatek betonowych, impregnowanych, które ostatecznie zostały pomalowane w znaki poziome lub akcenty graficzne znane m.in. z parkingów podziemnych. Zachwyciła nas odporna farba do betonu, która genialnie przykryła powierzchnię lekką, matową, delikatną warstwą bieli.
Największe wyzwanie... Największe wyzwanie to znaleźć odpowiednią ilość miejsca! Zarówno do składowania odzieży, butów oraz przedmiotów codziennego użytku, jak i ogromnej ilości książek. Walczyliśmy o każdy centymetr przestrzeni, również takiej, która jest złudnym odbiciem w lustrze. Sypialnia zamienia się w pokój gier - musieliśmy więc znaleźć taki mebel, który pozawalałby na zmianę funkcji pomieszczenia. W pokoju dziecięcym zaprojektowaliśmy sprytne rozwiązanie - dwa łóżka w jednej obudowie, tak aby dzieciaki mogły u siebie nocować.
9
Architekt Studio Potorska
Fotograf Tom Kurek
GDZIE? Gdańsk
KTO TU MIESZKA? młode małżeństwo z córką
ILE METRÓW? 60 m2
Właściciele lubią otaczać się książkami. Pani domu poświęca im też swój zawodowy czas. W mieszkaniu pokaźny księgozbiór znalazł się więc w centralnym miejscu. Regał to serce domu. We wnętrzu widoczna jest też pasja pana domu – streetartowe motywy ozdobiły podłogę w kuchni i ścianę w łazience.
Wczytywanie rekomendacji...