Mieszkanie z kolorowym kubikiem

Mieszkanie z kolorowym kubikiem

MÓWI WŁAŚCICIEL
Kacper Gronkiewicz

Inspiracje... Sztuka: neoplastycyzm, Maison Particuliere projektu Theo van Doesburga i architektura: Le Corbusier i jego Jednostka Marsylska oraz koncepcja domu jako maszyny do mieszkania.
Najlepszy pomysł... Szerszy blat kuchenny. Standardowy wymiar głębokości blatu to 60 cm, jednak w przypadku małych kuchni, gdzie nie ma miejsca na długi blat, na ogół jest miejsce, by poszerzyć go do 70-80 cm. Takie rozwiązanie pozwoliło mi zwiększyć powierzchnię roboczą, zyskałem też dodatkową przestrzeń na przechowywanie. Między blatem a szafkami mieści się też szyba, za pomocą której doświetliłem łazienkę. Najbardziej lubię jednak saunę, która mieści się pod prysznicem oraz ścianę na projekcje z rzutnika w salonie i sypialni.
Ulubiony przedmiot... Łóżko na podeście na poziomie parapetu – „latający dywan” z widokiem na Politechnikę i Pola Mokotowskie. Pod nim ukryte są dwie dwumetrowe szuflady i skrzynie na książki, które nie zmieściły się w salonie.
Najgorszy pomysł... Niepotrzebnie polakierowałem podłogę. Podłoga olejowana jest bardziej przyjazna i znacznie łatwiejsza w utrzymaniu. Na pionowo zamontowanych grzejnikach z kryzą gromadzi się kurz. Nie chce nam się go sprzątać.
Pomysł na mieszkanie... Chciałem jak najbardziej uwolnić przestrzeń. W tym celu zminimalizowałem ilość podziałów. Przestrzeń nocna i dzienna pozostały otwarte. W kubiku ukryłem zaś łazienkę, a w jego zewnętrznych ścianach zabudowę kuchenną.
Największe wyzwanie... Usunięcie komina spalinowego o rozmiarze 2x2 m2. Zachowaliśmy dziurę w podłodze przykrytą taflą szkła i zyskaliśmy miejsce na garderobę. Dużo czasu poświęciłem też na zdobycie ekspertyz i pozwoleń oraz stworzenie planu konstrukcyjnego.
6
GDZIE? Warszawa
KTO TU MIESZKA? para z kotem
ILE METRÓW? 50 m2
Mieszkanie architekta Kacpra Gronkiewicza mieści się na ostatnim piętrze w bloku z lat 50. To niezły punkt widokowy na architekturę Warszawy. Budynek politechniki, stare kamienice i Pola Mokotowskie, to widok, który mieszkańcy mogą podziwiać nawet z łóżka, podniesionego do poziomu okien. Życie domowe toczy się wokół kolorowego kubiku. W nim ukryte są kuchnia i łazienka. Ale to nie koniec. Tajnych schowków w mieszkaniu jest więcej. Architekt poukrywał je nawet w stopniach podestu, siedzisku pod oknem czy ścianach kubiku.
Wczytywanie rekomendacji...