Mieszkanie z łazienką w kubiku

 TZA ARCHITEKCI
MÓWI ARCHITEKT
TZA ARCHITEKCI
Wstępne założenia... Inwestorzy to para, której zależało na elastycznej przestrzeni, którą można łatwo przekształcać, wydzielając dodatkowe pomieszczenia albo łącząc w całość. Miało to być komfortowe miejsce do życia dla dwojga towarzyskich osób, ale także miejsce, gdzie pomieści się rodzina z dziećmi. Musieliśmy przekształcić układ mieszkania, które podzielone było na wiele mało funkcjonalnych pomieszczeń. Ze względu na północno-wschodnią ekspozycję, mimo dużej powierzchni, mieszkanie sprawiało wrażenie ciasnego i ciemnego. W pierwotnym układzie tuż przy wejściu znajdowała się główna sypialnia, a do salonu przechodziło się nieprzyjemnym korytarzem. Naszym zadaniem było uporządkowanie tej przestrzeni. Mieliśmy stworzyć część dzienną, sypialnię z łazienką, pokój do pracy, dodatkowy pokój (do wydzielenia w sposób elastyczny) dla dziecka i łazienkę dla gości.
Pomysł na mieszkanie... Przestrzeń dzienną organizuje stojący w centralnym miejscu kubik, w którym mieści się łazienka z wanną. Kubik przesłania wejście i pozwala wydzielać przesuwnymi ściankami dodatkowe pomieszczenie – jadalnię lub pokój dziecka. Od zewnątrz mieści również część zabudowy kuchennej oraz szafy i schowki przy wejściu. Główna sypialnia, z osobną łazienką z prysznicem, przeniesiona została w głąb mieszkania, co zapewnia większą intymność i pozwala wykorzystać powierzchnię bliższą drzwi wejściowych na strefę dzienną.
Najlepszy pomysł... Kontrast neutralnych kolorów całego wnętrza z ostrą zielenią łazienki w centralnym kubiku – efekt niespodzianki gwarantowany!
Największe wyzwanie... Zaprojektowanie nowego układu funkcjonalnego, tak by uporządkować chaotyczny i mało przejrzysty rzut i pokazać przestrzeń mieszkania. Poza tym wyzwania instalacyjne, ponieważ obie łazienki i kuchnia zmieniły lokalizację.
4
Architekt TZA ARCHITEKCI
Fotograf Maja Chęcińska
GDZIE? Warszawa
KTO TU MIESZKA? para dwóch towarzyskich osób
ILE METRÓW? 100 m2
Architekci zmienili mało funkcjonalny układ mieszkania w otwartą przestrzeń, której centralne miejsce zajmuje biały kubik. W nim niespodzianka – soczyście zielona łazienka. Dzięki przesuwnym drzwiom mieszkańcy mogą wydzielić dodatkowe pomieszczenie.
Wczytywanie rekomendacji...