Mieszkanie z ludowymi akcentami

 Pracownia Tryc
MÓWI ARCHITEKT
Pracownia Tryc
Wstępne założenia... Apartament ten jest miejscem wypoczynkowym przeznaczonym dla dużej rodziny, w którym spotykają się trzy pokolenia - dziadkowie, dzieci i wnuki. Dlatego ważnym elementem jego aranżacji było wygospodarowanie strefy dziennej, z której korzystać będzie cała rodzina. Kuchnia jest połączona z salonem, w którym znajduje się strefa wypoczynkowa i komfortowa jadalnia z dużym stołem. Kolejną istotną wytyczną było wygospodarowanie oddzielnych stref sypialnych dla każdej z rodzin. W sąsiedztwie jednej z sypialni znajduje się nawet prywatna łazienka.
Pomysł na mieszkanie... Apartament oprócz niezwykłych walorów estetycznych, które w subtelny sposób podkreślają klimat miejsca, odznacza się też funkcjonalnością. Znajdują się w nim dwie łazienki, garderoba, komfortowa kuchnia wyposażona w nowoczesny sprzęt. Plusem jest to, że wszelkie udogodnienia i współczesne rozwiązania są rozplanowane dyskretnie, by nie odciągały uwagi od tych klimatycznych detali rodem z Podhala. Pogodzenie nowoczesnego wnętrza z tradycyjnymi podhalańskimi detalami i materiałami dało naprawdę ciekawy efekt, którego ukoronowaniem jest wyeksponowany widok na Giewont.
Najlepszy pomysł... Jednym z najlepszych pomysłów niewątpliwie była drewniana ściana w sypialni, która w namacalny sposób przenosi nas do wnętrza starej, góralskiej chaty. Żeby uniknąć zbytniej dosłowności stylu, eklektycznie zestawiliśmy ją z nowoczesnym wzornictwem i tkaninami. Nieco bardziej subtelne, ale też pozostające w klimacie Podhala są wykonane na zamówienie meble ozdobione folkową rozetą. Motyw ten przewija się w wyposażeniu salonu, łazienek i jadalni, nadając wnętrzu spójność i delikatnie podkreślając jego nietuzinkowy styl.
Największe wyzwanie... Największą trudnością było zachowanie równowagi - z jednej strony chcieliśmy nadać wnętrzu zakopiański klimat, ale z drugiej uważaliśmy, żeby nie popaść w kicz poprzez nadmiar detali w tym stylu. Ostatecznie są one nietuzinkową, a przy tym nienarzucającą się ozdobą mieszkania. Wyzwaniem było też znalezienie lokalnych wykonawców i odpowiednich materiałów wykończeniowych.
7
Architekt Pracownia Tryc
Fotograf Marcin Tryc
GDZIE? Zakopane
KTO TU MIESZKA? trzypokoleniowa rodzina
ILE METRÓW? 120 m2
Współczesna architektura przeplata się tu z elementami inspirowanymi stylem zakopiańskim. Biel zapewnia wnętrzom lekkość i przestronność, ale przede wszystkim służy za tło dla dębowych mebli ozdobionych motywem rozety. Takie detale w nowoczesnym funkcjonalnym otoczeniu to ukłon w stronę niepowtarzalnej podhalańskiej tradycji. W idealnie wyważonej dawce, która daleka jest od przeładowania czy stylistycznego kiczu.
Wczytywanie rekomendacji...