Mieszkanie z motywem mandali

 Raca Architekci
MÓWI ARCHITEKT
Raca Architekci
Wstępne założenia... Dostaliśmy bardzo konkretny, nieprzekraczalny budżet – 30 tysięcy złotych, który mocno wpłynął na pracę nad projektem. Mieszkanie miało być utrzymane w surowym, lekko industrialnym klimacie. Z kawalerki miała też zostać wydzielona niezależna sypialnia.
Pomysł na mieszkanie... W pierwszej kolejności zmieniliśmy układ mieszkania. Wydzieliliśmy sypialnię, a kuchnię usytuowaliśmy w głębi strefy dziennej. Pozwoliło to nam na wstawienie dużego wielofunkcyjnego stołu. Oprócz oczywistej funkcji, pełni też rolę miejsca do pracy, a po podniesieniu blatu staje się dodatkowym blatem kuchennym. Postawiliśmy na chłodną kolorystykę wnętrza – od jasnej szarości po czerń z niebieskimi akcentami. Zestawiliśmy ją z surową, odkrytą cegłą oraz industrialnym oświetleniem - czarne kable poprowadzone po suficie i „nagie” żarówki z kolorowymi oplotami. Ta surowość materiałów została złagodzona subtelnymi mandalami, które stały się motywem przewodnim wnętrza. Najciekawszą z nich - sowę, umieściliśmy w salonie, dzięki czemu rozbiliśmy czerń na ścianie i zminimalizowaliśmy jej oddziaływanie na wnętrze. Mimo chłodnej kolorystyki wnętrze jest przytulne. Łazienka jest minimalistyczna i utrzymana w chłodnej tonacji. Całość ociepla drewniany blat i stołek w kolorze naturalnego drewna. Aby uczynić to wnętrze wyjątkowym, wykorzystaliśmy efekt odbicia w lustrze. Zainspirowani okładką książki Paula Ardena stworzyliśmy grafikę, która dopiero w sąsiedztwie lustra nabiera pełnego sensu. „Whatever you think, think the oposite".
Najlepszy pomysł... Motywem przewodnim w mieszkaniu są czarno-białe mandale. Dzięki nim wnętrze jest ciekawsze i ma indywidualny charakter.
Największe wyzwanie... Ograniczone fundusze zmusiły nas do poszukiwania ciekawych i niedrogich rozwiązań, jak np. szafa w sypialni przysłonięta zasłonami czy łóżko z palet. Było warto!
10
GDZIE? Gdańsk
KTO TU MIESZKA? 2 osoby
ILE METRÓW? 41 m2
Grafiki inspirowane buddyjskim mandalami to mocny akcent we wnętrzu. Przełamują dominację czerni i szarości. Industrialne lampy i odsłonięta na ścianie cegła to nie tylko industrialny akcent we wnętrzu, ale i niedrogi sposób na aranżację przestrzeni.
Wczytywanie rekomendacji...