Mieszkanie z poddaszem

MÓWI WŁAŚCICIEL
Jola Gazda (frou-frou.com.pl)

Inspiracje... Z jednej strony chcieliśmy żyć w jasnych, przestronnych wnętrzach, urządzonych prosto i funkcjonalnie. A z drugiej jednak mieszkać „po ludzku” w przytulnych, rodzinnych wnętrzach. Nie chcieliśmy, by mieszkanie po remoncie zmieniło się w zimne, przesadnie wykoncypowane biuro.
Twoje potrzeby... Dziecięcy pokój okazał się z czasem za ciasny dla obu naszych córek. Oddaliśmy swoją sypialnię starszej Małgosi, a sami przenieśliśmy się na poddasze. Zależało nam na zaadoptowaniu poddasza do nowych funkcji (sypialnia, łazienka, dwie pracownie, kino) przy zachowaniu jego otwartego charakteru, który tak lubimy - stąd brak ścian dzielących strych na osobne pomieszczenia.
Najlepszy pomysł... Aranżacja przestrzeni poddasza. Wyszło świetnie! Przy tak wielu nowych zadaniach mieszkaniowych wciąż czuć otwartość, a zarazem przytulność charakterystyczną dla strychów.
Ulubiony przedmiot... Drewniany stołek w przedpokoju znaleziony w galerii na Pradze, plakat z filmu "Ostatni seans filmowy" autorstwa Marii Ichnatowicz.
Najgorszy pomysł... Poważnym mankamentem okazała się pękająca z czasem żywica epoksydowa na podłodze. Mamy w planach ozdobienie pęknięć wypełnieniem w jakimś żywym kolorze.
 tatemono
MÓWI ARCHITEKT
tatemono
Wstępne założenia... Naszym zadaniem było znalezienie wspólnego mianownika dla różnorodnych stylistycznie elementów wyposażenia – tych zastanych jeszcze po poprzednich mieszkańcach, należących do obecnych właścicieli oraz nowo projektowanych. Ważna była też poprawa układu funkcjonalnego mieszkania. Każdy z domowników chciał mieć swoją własną część mieszkania. Jednocześnie bardzo ważna dla wszystkich była funkcjonalna i przestronna przestrzeń wspólna spełniająca wymagania całej czwórki.
Pomysł na mieszkanie... Najlepszym rozwiązaniem okazało się zastosowanie minimum materiałów. Ujednoliciłyśmy posadzkę na dolnym poziomie mieszkania – zastosowałyśmy żywicę epoksydową w bezpiecznym, popielatym kolorze. Kuchnię i korytarz oddzieliłyśmy od salonu ścianą z półkami i drzwiami wahadłowymi, porządkując tym samym przestrzeń i wydzielając jej poszczególne strefy. Na dolnym poziomie oprócz salonu i przestronnej kuchni znalazły się pokoje dziewczynek i ich wspólna łazienka. Udało nam się też wydzielić zamykaną garderobę dostępną z holu. Nowe drzwi do pokoi z nadświetlami wpuściły światło do słabiej doświetlonej części mieszkania. Na poddaszu, królestwie rodziców, nie przytłaczając otwartej przestrzeni, funkcję zorganizowałyśmy za pomocą półprzeźroczystych przegród z płyt poliwęglanowych.
Najlepszy pomysł... Organizacja poddasza. Bez budowania ścianek działowych udało nam się wydzielić sypialnię rodziców, garderobę, łazienkę, warsztat mamy i pokój filmowy taty. Poszczególne funkcje wydzieliłyśmy meblami oraz przepuszczającymi światło parawanami z płyt poliwęglanowych.
Największe wyzwanie... Najtrudniejsze było znalezienie wspólnego mianownika dla zastanych i nowo projektowanych elementów. Chciałyśmy, aby mieszkanie miało swój własny charakter, a jednocześnie było zgodne z charakterem jego mieszkańców.
4
Architekt tatemono
Fotograf Piotr Antonów
GDZIE? Warszawa
KTO TU MIESZKA? Jola i Michał z córkami: Gosią i Helenką
ILE METRÓW? 140 m2
Mieszkanie Joli i Michała pełne jest pomysłów. Nic dziwnego, bo sami tworzą kreatywny duet: Jola zajmuje się projektowaniem biżuterii, a Michał jest reżyserem. Na dwóch poziomach mieszkają z córkami Gosią i Helenką. Na dole mieści się część dzienna oraz pokoje dzieci, poddasze zaś to miejsce na sypialnię, dwie pracownie i domowe kino.
Wczytywanie rekomendacji...