Nowoczesny dom w lesie

Nowoczesny dom w lesie

MÓWI WŁAŚCICIEL
Anonimowi Architekci

Inspiracje... Małgorzata Sadowska: Na kształt projektu wpłynęła sama działka – to teren leśny, można zabudować jedynie 20% jego powierzchni - oraz otaczająca ją zieleń.
Twoje potrzeby... To miał być dom do mieszkania i pracy dla architektki i malarza. Chciałam, by przestrzenie o różnych funkcjach przenikały się. Wymyśliłam schemat „odwrócony” - na dole pracownia artysty oraz sypialnia i przestrzeń gospodarcza, na górze moja pracownia oraz część dzienna z kuchnią. Pracownia malarska musiała być dobrze doświetlona dziennym światłem – stąd pomysł na świetliki w suficie. Oprócz sypialni, łazienek i części gospodarczej przestrzeń miała pozostać otwarta, zostawiłam jednak możliwość podziału jej ściankami przesuwnymi. Dom powstał na nieregularnym planie, dzięki temu ze środka widać ściany zewnętrzne oraz wnętrze. Budynek jest również maksymalnie wkomponowałam w otaczającą zieleń. Elewacja powstała z drewna – pionowe deski różnej szerokości to nawiązanie do pni otaczających drzew.
Najlepszy pomysł... Jest ich kilka. Przestrzeń dzienną nietypowo umieściłam na górnej kondygnacji, przez co jest lepiej doświetlona i otoczona wysokimi drzewami. Na górze znajduje się również taras zatopiony w sąsiadującej z nim zieleni, z którego można wejść do salonu. Barierka ze stalowych rurek tworzy napis „wiewiórka”. Podobny trik zastosowałam projektując ogrodzenie.
Ulubiony przedmiot... Nie za bardzo przywiązuję się do przedmiotów, ważna jest dla mnie całość, wzajemne relacje. Na pewno lubię w naszym domu książki.
Najgorszy pomysł... Wszystko się sprawdziło. Myślę tylko, że gdybym miała większy budżet, to zrobiłabym podłogi z żywicy poliuretanowej jak najlepszej firmy, nie epoksydowej. Podłogi z tego materiału są bardziej elastyczne i mniej podatne na ewentualne pęknięcia.
Pomysł na mieszkanie... Architektura funkcjonalna, jednocześnie żywa, nawiązująca relacje z otoczeniem. Dom postawiłam na planie nieregularnym, również okna cechuje pewna nieregularność – mają różne wielkości i umieszczone są na różnych wysokościach – dzięki temu zabiegowi mamy bardzo zróżnicowane widoki za oknem. Powściągliwość i konsekwencja w użyciu materiałów – elewacja z drewna, wszystkie podłogi z żywicy epoksydowej, wszystkie elementy konstrukcyjne z żelbetu (stropy, nadproża, słupy) pozostawiłam surowe, nietynkowane.
Największe wyzwanie... Przeprowadzenie i zrealizowanie inwestycji w założonym budżecie.
Wczytywanie rekomendacji...