Wakacyjny apartament w Gdańsku

 JT Grupa
MÓWI ARCHITEKT
JT Grupa
Wstępne założenia... Mieszkanie to wakacyjne lokum dla pary z Warszawy. Często przyjeżdżają tu z przyjaciółmi. Miejsce miało kojarzyć się z nadmorskim kurortem, wakacjami i odpoczynkiem. Właścicielom zależało też, by we wnętrzu było dużo naturalnego światło, stąd jasne kolory i otwarta przestrzeń. Musieliśmy też znaleźć miejsce na sprzęt audiofilski – eleganckie głośniki zawisły nad kanapą i telewizorem.
Pomysł na mieszkanie... Zaczęliśmy od zmiany układu wnętrza. Na początku kuchnia była zamknięta, mała i dość klaustrofobiczna, położona na planie w kształcie rombu. Nieustawne i niepraktyczne rozwiązanie. Otworzyliśmy kuchnię na salon. Ze starego układu pozostał słup nośny, który wyznaczył oś projektu. Poza tym bazowaliśmy na trzech kolorach – odcieniach niebieskiego i turkusu. To pozwoliło nam zachować konsekwencję i nawiązać do nadmorskich klimatów.
Najlepszy pomysł... W otwartej przestrzeni czasem trudno ukryć kuchenny bałagan. Nam się udało. Poza tym właściciele spędzają tu tylko kilka tygodni w roku, nie potrzebują więc dużego arsenału kuchennych sprzętów. Zrezygnowaliśmy więc z górnego rzędu zabudowy. Dodatkowe miejsce na przechowywanie wygospodarowaliśmy w turkusowym schowku. By kuchnia bardziej przypominała salon, nad blatem roboczym zamiast płytek, położyliśmy tapetę, którą chroni panel ze szkła.
Największe wyzwanie... Projekt łazienki. Właściciele w małym wnętrzu chcieli zmieścić wszystkie udogodnienia. Pralka oraz detergenty i kosmetyki miały być schowane. Przestrzeń powiększyliśmy optycznie jasnymi kolorami – na podłodze położyliśmy szary gres, przy umywalce płytki drewnopodobne, a taflą szkła oddzieliliśmy prysznic. Te zabiegi pomogły rozświetlić wnętrze. Pralnie ukryliśmy w zaprojektowanym przez nas schowku – składane drzwi nie zabierają dużo miejsca. Szafka na ręczniki i inne przybory mieści się nad sedesem, kosmetyki zaś w szafce pod umywalką.
11
GDZIE? gdańsk
KTO TU MIESZKA? 2 osoby
ILE METRÓW? 60 m2
Trzy kolory – odcienie niebieskiego i turkusu i dużo otwartej przestrzeni. Tak niewiele trzeba, by poczuć klimat nadmorskich wakacji. Właściciele spędzają tu tylko kilka tygodni w roku, ale zadbali, by mieszkanie kojarzyło się przede wszystkim z wypoczynkiem i relaksem
Wczytywanie rekomendacji...