Mieszkanie w modernistycznej kamienicy

 
Wstępne założenia... Mieszkanie remontowano i projektowano z myślą o sprzedaży. Musiałyśmy przewidzieć, jakie oczekiwania może mieć potencjalny, nieznany nam właściciel. Początkowo wydawało nam się, że to metraż idealny dla rodziny z dziećmi. Ostatecznie zdecydowałyśmy, że niekoniecznie i zostawiłyśmy maksimum otwartej przestrzeni. Prawie połowę powierzchni przeznaczyłyśmy na pokój dzienny z otwartą kuchnią, a z reszty wydzieliłyśmy 3 sypialnie, łazienkę, a nawet garderobę.
Pomysł na mieszkanie... Inspiruje nas przeszłość i kontekst. Młodzi ludzie, kupujący swoje pierwsze mieszkania, często spodziewają się, że wszystko będzie jak spod igły. My staramy się w naszych aranżacjach przemycić też duszę wnętrz. W tym mieszkaniu, po skuciu tynku i pozbyciu się kabli elektrycznych, odsłoniłyśmy piękne, stare cegły. Pokazałyśmy ich urodę. Ceglane ściany są w salonie, w korytarzu i w jednej z trzech sypialni. Chciałyśmy nawiązywać do przedwojennej stylistyki, dlatego zaprojektowałyśmy wysokie cokoły przypodłogowe, fasety pod sufitem i dekoracyjne listwy obiegające futryny drzwi. W przypadku tych ostatnich, zastosowałyśmy pomysłowy wybieg. Zamiast drogich drzwi z ozdobną futryną, wybrałyśmy proste skrzydła w dobrym gatunku. Sztukatorowi zleciłyśmy wykonanie profilowanych listew. Efekt ten sam, a koszt nieporównywalnie mniejszy.
Najlepszy pomysł... Najlepsze pomysły przyszły do nas same. Wykorzystałyśmy kilka elementów zabytkowej kamienicy. Stare drzwiczki od pieca, po renowacji, wmontowałyśmy w ceglaną ścianę w roli wiekowej ozdoby. Zamiast wyrzucić z łazienki starą, żeliwną wannę, postanowiłyśmy ją odnowić. Na zewnątrz pomalowana jest na grafitowo, wewnątrz lśni śnieżnobiałą emalią.
Największe wyzwanie... Mieszkanie zastałyśmy w opłakanym stanie. Wyboiste, zniszczone podłogi. Tu i ówdzie wylewka cementowa na różnych poziomach. Stara, niebezpieczna instalacja elektryczna. Piece kaflowe. Zniszczona stolarka. Musiałyśmy być odważne i zdecydowane w podejmowaniu decyzji. A także cierpliwe, bo każdy pomysł trzeba było uzgadniać z konserwatorem. Trudności było wiele. Głównie biurokratycznych. Uzyskanie przez nas wszystkich zgód na połączenie lokali trwało przeszło rok. Niezwykle trudne okazało się wycięcie otworu w grubej na ponad metr ścianie między obu mieszkaniami. Nie obyło się bez konsultacji budowlanej, bo była to ściana konstrukcyjna.
4
Architekt NoToTu
Fotograf Mariusz Bykowski
GDZIE? Warszawa
KTO TU MIESZKA? Magda i Łukasz
ILE METRÓW? 100 m2
Powstało z połączenia dwóch sąsiadujących mieszkań. Przestronne i jasne, w modernistycznej kamienicy. Grube mury, ceglane ściany i wysokie okna zdradzają jego wiek. Magda i Łukasz byli pierwszą i… ostatnią parą, która przyszła oglądać mieszkanie. Po prostu od razu wiedzieli, że jest dla nich.
Wczytywanie rekomendacji...