Wiejski dom z widokiem na Tatry

MÓWI WŁAŚCICIEL
Anna Litwora - Bryt / Blum projekt

Inspiracje... Zainspirowały nas proste, naturalne wnętrza oraz tradycyjna ludowa architektura.
Twoje potrzeby... Na jednej z belek konstrukcyjnych znaleźliśmy napis „1905 rok”. Bardzo chcieliśmy zachować oryginalną strukturę budynku. Dom rozebraliśmy do fundamentów – wiele elementów zostało pieczołowicie odrestaurowanych przez mojego męża. Udało się zachować oryginalne belki stropowe, odrzwia i drzwi. Budynek ma charakterystyczną dla wiejskiej zabudowy Małopolski formę. Jest wąski i długi. Niegdyś do części mieszkalnej przylegały kurnik i obora. Dziś te pomieszczenia mają już inne funkcje. W miejscu, w którym dawniej znajdowała się obora, powstała sypialnia z tarasem. Łazienka zaś znajduje się w starym kurniku. Z wykształcenia jestem historykiem sztuki, dlatego w moim domu na ścianach musi coś wisieć. Mamy kolekcję grafik zaprzyjaźnionych krakowskich artystów oraz obrazy, które w naszej rodzinie są od wielu lat.
Najlepszy pomysł... Przeszklona sypialnia. To najbardziej przestronne i najwyższe wnętrze w naszym domu - sięga aż po kalenicę dachu. Z sypialni można wyjść bezpośrednio na taras i napawać się niesamowitym widokiem na Tatry Słowackie.
Ulubiony przedmiot... Piec w kuchni i pokoju oraz kominek – nasz dom ogrzewany jest jedynie drewnem, w tradycyjny, ekologiczny sposób.
Najgorszy pomysł... Gdy zaczynaliśmy budowę domu, było nas tylko dwoje. Z czasem nasza rodzina się powiększyła i żałuję, że od razu nie zwiększyliśmy metrażu – teraz brakuje nam miejsca.
Pomysł na mieszkanie... Chcieliśmy odtworzyć tradycyjną dla regionu Małopolski architekturę, ale bez dosłownych nawiązań. To miała być zabawa stylem. Stąd dużo drewna, malowana elewacja i typowe dla wiejskich wnętrz dekoracje. W fabryce zamówiłam 120 metrów polskiego lnu, z którego powstały zasłony i poduszki. Mamy też stół wykonany ze starych drewnianych fosztów. Ten dom nie miał być urządzony „pod klucz”. Jego wnętrze żyje i ciągle się zmienia, a urok kryje się w detalach i materiałach, których użyliśmy.
Największe wyzwanie... Wcielenie w życie pomysłu, by z ruiny powstał dom. Planu nie udałoby się zrealizować, gdyby nie odwaga mojego męża. Włożył w to naprawdę wiele pracy. Na początku trzeba było wykarczować kawałek lasu i wyrównać teren, gdyż dom stał na nierównej działce. Z działki wywieziono sporo ziemi. Później czekała nas żmudna praca odnawiania drewnianej konstrukcji. Ale było warto – udało nam się odtworzyć kawałek klasycznej, wiejskiej architektury.
10
Fotograf Cezary Hładki
GDZIE? Ciężkowice
KTO TU MIESZKA? 4-osobowa rodzina
ILE METRÓW? 100 m2
Po ponad stu latach wiejska chata zmieniła się w przytulny rodzinny dom. Stara konstrukcja została pieczołowicie odnowiona przez właścicieli. Ludowość nie jest tu jednak dosłowna. Drewno, len i wiklina mieszają się ze współczesnymi akcentami. Wnętrzu bliżej do skandynawskiej prostoty niż polskiego folkloru.
Wczytywanie rekomendacji...