Mieszkanie z błękitną kuchnią

MÓWI WŁAŚCICIEL
Andrzej Charyta

Inspiracje... Czerpaliśmy z różnych źródeł, z poprzednich projektów Qbika, z magazynów wnętrzarskich, z własnych doświadczeń, które mieliśmy z poprzednich mieszkań, z możliwości jakie dawało to wnętrze.
Twoje potrzeby... Chcieliśmy osiągnąć jak największą praktyczną przestrzeń na 42 m2. Duży nacisk położyliśmy na kuchnię: jej funkcjonalność i wielkość. Ponieważ dużo gotujemy, chcieliśmy, aby każdy z domowników miał swoją przestrzeń.
Najlepszy pomysł... Zamiana kuchni w sypialnię. Kuchnia w pierwotnym kształcie była bardzo wąska, jednoosobowa, brak było miejsca na dużą lodówkę i wszystkie posiadane przez Nas akcesoria kuchenne, sypialnia z drugiej strony nie musiała być duża, jest miejscem odpoczynku i jest tam tylko łóżko i komoda na bieliznę – to w 100% wykorzystane miejsce.
Ulubiony przedmiot... Dla mnie oczywiście KitchenAid, do którego dołączy pasujący kolorem blender też KA, dla Pani Domu kanapa, która była dla nas mocno przerabiana i dostosowywana; dla najmłodszego członka rodziny to piętrowe łóżko, pod którym jest kącik do nauki. Łóżko specjalnie dla nas zaprojektował znajomy stolarz.
Najgorszy pomysł... Nie było złych pomysłów. Podobała nam się stara podłoga, o której ekipa cykliniarzy mówiła, że będzie z czasem wymagała wymiany. Po pół roku mieszkania mamy już to empirycznie potwierdzone - za kilka lat będziemy zmuszeni coś z nią zrobić. Mamy możliwość jeszcze jednego cyklinowania i lakierowania, ale potem będzie to kwestia wymiany.
 Qbik Design
MÓWI ARCHITEKT
Qbik Design
Wstępne założenia... Mieszkanie przed zmianami podzielone było na salon, jedną sypialnię, osobną kuchnię i łazienkę – miałyśmy stworzyć przestrzeń, w której zarówno dorośli, jak i dziecko, będą mieli swoje miejsce. Wymagało to zmian w układzie mieszkania i lokalizacji pomieszczeń. Pan domu uwielbia gotować. Inwestorom zależało więc na tym, by kuchnia była przestronna. Wpadłyśmy na pomysł, by małą i wąską kuchnię przenieść do salonu, z którym ze względu na metraż przenika się. Nikomu jednak to nie przeszkadza, bo gotowanie to frajda dla całej rodziny. Sypialnię natomiast przeniosłyśmy do pomieszczenia, w którym wcześniej zlokalizowana była kuchnia, co było niemałym wyzwaniem. Sypialnia jest malutka, ale bardzo przyjemna.
Pomysł na mieszkanie... Mieszkanie miało sprawiać przyjemność swoim mieszkańcom. I tak się stało. Z jednej strony, ze względu na niewielki metraż, starałyśmy się używać jasnych barw, aby dodać wnętrzu "powietrza", z drugiej nie chciałyśmy zrezygnować z mocnych akcentów. Stąd ściana w przedpokoju została pomalowana na głęboko turkusowy kolor. Tak samo zresztą jak blat w kuchni. To pomysł Andrzeja – pana domu - i próba pogodzenia angielskiej elegancji, z którą związana jest pani domu, Wioleta, z popartowym pazurem. Także łazienka - budząca spore kontrowersje - jest elementem, który żyje w tym mieszkaniu troszkę osobno, ale przez to zaskakuje. Utrzymana jest w mocno kontrastowej, biało - czarnej kolorystyce. Uwielbiamy ją!
Najlepszy pomysł... Przeniesienie sypialni do pomieszczenia, w którym mieściła się kuchnia. Dzięki temu powstał malutki, ale przytulny pokoik. Jasna kolorystyka i duże okno na wprost wejścia sprawiają, że w ogóle nie odczuwa się tak małego metrażu.
Największe wyzwanie... Ponownie sypialnia. Na niewielkiej powierzchni miałyśmy stworzyć intymną przestrzeń, która nie będzie ciasna. I udało się!
6
Architekt Qbik Design
Fotograf Joanna Tkaczuk
GDZIE? Warszawa
KTO TU MIESZKA? para z dzieckiem
ILE METRÓW? 42 m2
Mieszkanie przed remontem było ciemne, pomieszczenia ciasne i niedostosowane do potrzeb domowników. Typowy dla wielkiej płyty układ pomieszczeń przeszedł radykalną zmianę. Po metamorfozie niemal wszystko zmieniło swoje miejsce: sypialnia powstała w miejscu kuchni, pokój dziecięcy w dawnej sypialni rodziców, a do salonu wprowadziła się kuchnia.
Wczytywanie rekomendacji...