Nowoczesne wnętrze domu z lat 70.

 Widawscy Studio Architektury
Wstępne założenia... Inwestorzy chcieli na własne potrzeby zaaranżować mieszkanie na najwyższej kondygnacji budynku. Choć oboje lubią minimalizm, biel, czerń i wszelkie odcienie szarości już na początku współpracy każde z nich oświadczyło: „minimalizm, prostota, zamykane szafki, zero zbędnych dodatków, dekoracji i eklektyzmu (on); „skandynawska prostota, otwarte szafki z widocznymi książkami i magazynami, dodatki i meble vintage i eklektyzm (ona). Obok minimalistycznej aranżacji miało się też znaleźć miejsce na odnowione przez inwestorów meble z lat 70. i 80.
Pomysł na mieszkanie... Zainspirowała nas prosta bryła budynku oraz upodobania inwestorów do minimalizmu oraz skandynawskich, monochromatycznych wnętrz. Postanowiliśmy ascetyczną bryłę domu odzwierciedlić w jasnym i oszczędnym wnętrzu, w którym przeważają monochromatyczne barwy: biel, szarość i czerń. Dominującym kolorem w mieszkaniu jest biel, która rozjaśnia przestrzeń i optycznie ją powiększa. Minimalistyczny charakter wnętrza przełamują odnowione przez właścicieli dodatki i meble pochodzące z lat 60. i 70., np. fotel klubowy, fotel obrotowy, lampa podłogowa, wodniarka pełniąca funkcję komody w kuchni czy biurko powstałe z szewskiej maszyny do szycia Singer z końca XIX wieku.
Najlepszy pomysł... Nowe życie starej lampy. W kolekcji inwestorów znalazła się stara lampa z lat 80. Nadaliśmy jej zupełnie nowy wizerunek. Klasyczny korpus pomalowaliśmy na biało. Z abażuru zaś zdjęliśmy materiał, a jego szkielet przemalowaliśmy na czarno. W ten sposób tanim kosztem i małym nakładem pracy powstał designerski dodatek i dodatkowe źródło światła.
Największe wyzwanie... Najtrudniej było nam połączyć sprzeczne oczekiwania inwestorów. Wspólnym mianownikiem wnętrza zgodnie z upodobaniami właścicieli jest prostota i monochromatyczna kolorystyka. Pozostałe elementy mimo, że sprzeczne ze sobą, stały się pretekstem do stworzenia unikatowego wnętrza, którego mieszkańcy nie zamieniliby dziś na żadne inne.
3
GDZIE? Dąbrowa górnicza
KTO TU MIESZKA? młode małżeństwo
ILE METRÓW? 90 m2
Wnętrze to część modernistycznego domu - kostki z lat 70. podzielonego na dwa mieszkania. Prostota i minimalizm bryły mają odbicie w aranżacji wnętrza. Klimat zbudowano na bazie trzech kolorów: bieli, czerni i szarości. O minionej epoce przypominają stare, odnowione meble z kolekcji właścicieli.
Wczytywanie rekomendacji...