Mieszkanie w klimacie Skandynawii

 Pracownia Wielkie Rzeczy
Wstępne założenia... Mieszkanie należy do młodej producentki telewizyjnej, która jasno sprecyzowała swoje oczekiwania. Zależało jej na przestrzennym, przytulnym wnętrzu, które będzie jednocześnie funkcjonalne i komfortowe. Jednym z rozwiązań zaproponowanych przez projektantkę stały się zabudowy, które pozwoliły uporządkować przestrzeń. Eklektyzm właściwy stylowi skandynawskiemu pozwolił na zrealizowanie ulubionej strategii pracowni projektującej to mieszkanie, czyli zabawę formą i treścią oraz komponowanie przedmiotów o różnej wartości i historii. W apartamencie odnajdziemy smaczny miks przedmiotów bardzo wysokiej jakości z pamiątkami wyszperanymi na targu staroci czy meblami z recyklingu. Nowoczesny, prosty stół w jadalni występuje w towarzystwie stylizowanych na vintage krzeseł, klasyczna wolno stojąca wanna o niebanalnej bryle stanowi duet z nowoczesną kabiną prysznicową bez brodzika, a industrialna konstrukcja łóżka z palet ma zagłówek ozdobiony romantyczną świetlną girlandą.
Pomysł na mieszkanie... Kolorystyka wnętrza jest charakterystyczna dla stylu skandynawskiego. Dużo w nim neutralnej, świetlistej bieli i matowej szarości. Monochromatyczne, neutralne powierzchnie optycznie powiększające wnętrze przełamują mięta (intensywny kolor lodówki), błękit (tekstylia) i czerń (farba tablicowa). Niezwykle ciekawie wypadają kontrastujące, geometryczne kafle w kuchni i łazience oraz urocza miętowa tapeta w czarne koniki w hallu. Esencją skandynawskiego klimatu jest z pewnością podłoga. Bielone deski wykonane z winylu, nie z drewna, zostały wybrane przez architektkę ze względu na niepowtarzalną estetykę i właściwości. Dużym utrudnieniem przy wyborze okładziny podłogowej było zastosowane w całym mieszkaniu ogrzewanie podłogowe i konieczność zadbania o jak najmniejsze straty ciepła (ostatnie piętro, odsłonięte z czterech stron, duże okna). Gościnny klimat Północy i ciepły wyraz nadają mieszkaniu akcesoria i ozdoby. Wszystkie zostały starannie dobrane — począwszy od dozownika na mydło, przez emaliowany garnek służący jako osłonka donicy, a skończywszy na futrzanych narzutach i kwiecistych tkaninach pościelowych. Razem tworzą miejsce świeże i intrygujące.
Najlepszy pomysł... Przeniesienie drzwi do sypialni na ścianę oddzielającą ją od salonu. Dzięki temu powstał nowy, amfiladowy układ pokoi. Co więcej pomieszczenia rozgraniczono spektakularnymi szklanymi drzwiami. Ich przesuwane skrzydła w stalowych ramach sięgają niemal od sufitu do podłogi. Autorskie drzwi fenomenalnie wpisują się w charakter wnętrza i stanowią jego niebanalną ozdobę. Nie ograniczają dostępu światła, a przysłonięte kotarą od strony sypialni zapewniają prywatność.
Największe wyzwanie... Ergonomiczne zagospodarowanie przestrzeni. Garderobę wyodrębniono z części sypialni dzięki przeniesieniu wejścia na ścianę od strony salonu. Olbrzymia, wykonana na zamówienie 4-metrowa szafa w hallu poza podstawową funkcją przechowywania rzeczy sezonowych pełni również mniej oczywiste role. Udało się wydzielić w niej miejsce dla przykuchennej spiżarni, a nawet świetnie zakamuflowanego domowego biura.
5
GDZIE? Warszawa
KTO TU MIESZKA? młoda producentka telewizyjna
ILE METRÓW? 55 m2
Patrząc na jego wnętrze, trudno uwierzyć, że jesteśmy w stolicy Polski. Chłodna paleta barw ocieplona drewnem i miękkimi splotami, estetyczny eklektyzm i fantastyczna bezpretensjonalność sugerują, że znajdujemy się raczej bliżej fiordów Północy.
Mieszkanie w klimacie Skandynawii
Mieszkanie w klimacie Skandynawii
Mieszkanie w klimacie Skandynawii
Mieszkanie w klimacie Skandynawii
Mieszkanie w klimacie Skandynawii
Mieszkanie w klimacie Skandynawii
Mieszkanie w klimacie Skandynawii
Mieszkanie w klimacie Skandynawii
Mieszkanie w klimacie Skandynawii
Wczytywanie rekomendacji...