Mieszkanie z kolekcją sztuki

Mieszkanie z kolekcją sztuki

MÓWI WŁAŚCICIEL
Gabriela Gancarz-Stasiak (artpower.pl)

Inspiracje... Od zawsze lubimy biel, która stanowi świetne tło dla drewna, kolorowych dodatków, mebli oraz licznych w naszym domu dzieł sztuki, stąd bliskie są nam inspiracje skandynawskie. Kopalnią pomysłów są dla nas magazyny o wnętrzach, blogi, ale największym odkryciem okazały się zdjęcia mieszkań na stronach szwedzkich czy duńskich biur nieruchomości – jest co podpatrywać i przenosić do własnego otoczenia.
Twoje potrzeby... Po kilku latach spędzonych na dość otwartej przestrzeni, gdzie przedpokój, salon i kuchnia łączyły się w jedną całość, zapragnęliśmy układu bardzo tradycyjnego, czyli wielu pomieszczeń z wejściami z korytarza. Szczególnie zależało nam na dużej, osobnej kuchni z jadalnią. Poza tym potrzebowaliśmy większej powierzchni na ładniejsze wyeksponowanie dzieł, które udało nam się zgromadzić. Prowadzę internetową galerię sztuki artpower.pl i prace artystów, którzy są „obecni” na naszych ścianach, są dostępne również w galerii, więc mieszkanie to również taki prywatny showroom.
Najlepszy pomysł... W nowym mieszkaniu zastaliśmy ogromny przedpokój i konieczne było zmniejszenie i lepsze wykorzystanie tej przestrzeni – dzięki przebudowie mamy ogromną garderobę na całej długości korytarza, udało się powiększyć pokój dziecięcy o sporą szafę wnękową i dodatkowo uzyskaliśmy jeszcze osobny magazynek z wygodnym i dyskretnym wejściem, a pomimo tego nasz przedpokój nadal jest całkiem spory i w zasadzie stał się głównym miejscem zabaw naszego syna. Świetnym pomysłem był również montaż profesjonalnych szyn do wieszania obrazów – nie musimy wiercić dziur w ścianach i możemy swobodnie zmieniać naszą domową ekspozycję.
Ulubiony przedmiot... Srebrna lampa Zuiver w kuchni nad stołem – przypomina zawieszony w powietrzu obiekt kosmiczny. Odbijające się w niej jak w lustrze otoczenie daje ciekawy efekt, a poza tym można w niej zrobić fajne zdjęcia.
Najgorszy pomysł... Szafki w kuchni zawieszone na wysokości 60 cm nad blatem – w rezultacie w miarę wygodny dostęp mamy tylko do najniższych półek. Nie popełniajcie tego błędu - powinno być 50 cm!
pracownia 1989
MÓWI ARCHITEKT
pracownia 1989
Wstępne założenia... Układ funkcjonalny został tak opracowany, by realizował takie zadania jak: otwarta strefa dzienna, prywatne i przytulne sypialnie, cichy pokój dziecka, sprytne magazynowanie, duża kuchnia, dostępna pracownia i przestronna łazienka. Kluczem do dobrego projektu jest poprawna identyfikacja potrzeb właścicieli i zaprogramowanie pod tym kątem przestrzeni.
Pomysł na mieszkanie... Mieliśmy stworzyć funkcjonalną przestrzeń, która będzie przyjazna w codziennym życiu i którą będzie można łatwo dostosowywać do zmieniających się potrzeb domowników.
Najlepszy pomysł... Zmiana układu mieszkania. Wymagało to wyburzenia części ścian i budowy nowych, ale było warto. Obecny układ jest bardziej funkcjonalny, a przestrzeń została wykorzystana maksymalnie.
Największe wyzwanie... Po złych doświadczeniach z poprzedniego mieszkania, inwestorzy mieli sporo obaw co do niektórych rozwiązań funkcjonalnych, przez co wiele kwestii potrzebowało dyskusji, musieliśmy zdobyć ich zaufanie. Sukcesem jest na przykład przywrócenie do łask strefy dziennej jako miejsca, w którym spędza się najwięcej czasu.
15
GDZIE? Kraków
KTO TU MIESZKA? Trzyosobowa rodzina
ILE METRÓW? 100 m2
Gabriela swoje mieszkanie zamieniła w prywatną galerię sztuki. Plakaty, obrazy i grafiki są wszędzie. Nie brakuje też małych dzieł sztuki: ceramiczne gałki w kształcie części ciała prostym meblom dodały artystycznego sznytu. Właścicielka nie ukrywa fascynacji stylem skandynawskim - jasne barwy i prostota rozwiązań zagościły u niej na dobre.
Wczytywanie rekomendacji...