10 pomysłów na oddzielenie kuchni od salonu

10 pomysłów na oddzielenie kuchni od salonu
Kuchnia połączona z salonem to rozwiązanie modne i lubiane niezmiennie od wielu lat. Jednak jakaś symboliczna granica stref bardzo się przydaje. Choćby po to, żeby uporządkować przestrzeń. Jakie są na to sposoby? Zobaczcie sami.
0
10 pomysłów na oddzielenie kuchni od salonu

1. Prześwit

Razem, ale osobno. Otwór w ścianie odsłania część kuchni, a osobie, która tam się krząta, zapewnia kontakt z rodziną czy gośćmi zgromadzonymi w salonie. W tej aranżacji prześwit jest zaopatrzony dodatkowo w blat, na którym można serwować przekąski podczas towarzyskiego spotkania albo odstawiać niepotrzebne naczynia. Od strony kuchni służy jako barek śniadaniowy. To rozwiązanie najczęściej stosowane tam, gdzie ze względów konstrukcyjnych nie da się całkiem wyburzyć ściany dzielącej pomieszczenia, a można w ten sposób zyskać nieco przestrzeni.

 

Rustykalny salon

 

2. Ażurowy regał

Może, ale niekoniecznie musi być zrobiony z drewna czy płyty meblowej. Jak widać na aranżacji poniżej, świetnie w tej roli sprawdzą się dwa murowane lub wykonane z płyty gipsowo-kartonowej słupki z zamontowanymi pomiędzy nimi półkami. Tu użyto szklanych, które dodają konstrukcji lekkości i pozwalają swobodnie przepływać światłu oraz zachować kontakt z domownikami. Słupy pomalowano farbą pod kolor ściany w kuchni, dzięki czemu uzyskano spójność kolorystyczną. Ciekawym uzupełnieniem jest wąski stół-barek, który dodatkowo podkreśla granicę między kuchnią i salonem.

 

Szary salon

 

3. Wyspa, barek i filar

Barowy blat lub stół częściowo przesłoni kuchnię z jej rozgardiaszem, pozostawiając przy tym pożądane poczucie przestrzeni. W dodatku będzie pełnił funkcję stołu, powierzchni roboczej lub bufetu do serwowania przekąsek podczas spotkań towarzyskich. W tej aranżacji ciekawie zaprojektowano barek – nie stanowi on części wyspy kuchennej, lecz jest niezależną lekką konstrukcją wykonaną z innego materiału. Oryginalny element skupia na sobie uwagę. To zaś, co niepożądane dla wzroku, przesłania dodatkowo dyskretnie pomalowany na biało filar. Nie można nie wspomnieć o efekcie, jaki wywołuje kuchenna zabudowa oklejona fototapetą imitującą starą kamienicę.

 

Kuchnia z barkiem

 

4. Niepełna ścianka

Zakrywa to, co trzeba, ale nie powoduje efektu szczelnego zamknięcia i wydzielenia. Strefy się przenikają, a w dodatku do kuchni można wejść z salonu z dwóch stron. Dzięki temu też do części wypoczynkowej wpada więcej światła i odwrotnie. Same plusy. Co więcej uzyskano powierzchnię do zawieszenia obrazów. Przy takiej ściance można by też ustawić niewielką konsolę z bibelotami albo szafkę z telewizorem. By przegroda stała się bardziej elegancka, wykończono ją przy podłodze i pod sufitem ozdobnymi listwami i sztukateriami.

 

Beżowy salon

 

5. Kanapa ustawiona plecami do aneksu

Wspólna przestrzeń, a mimo to cała kuchenna krzątanina pozostaje poza zasięgiem wzroku. A wszystko dzięki temu, że rozłożystą narożną kanapę ustawiono plecami do aneksu. Taka umowna granica wprawdzie nie uchroni przed rozchodzeniem się zapachów gotowanego jedzenia po salonie, ale sprawi, że nie będzie nas drażnił widok niepozmywanych naczyń pozostawionych na stole. Dzięki takiemu ustawieniu mebla część wypoczynkowa będzie się też wydawała przytulniejsza. W tej aranżacji do strefy kuchennej włączono jadalnię, której biała kolorystyka zgrywa się z wyposażeniem aneksu.

 

Lustrzana szafa

 

6. Przeszklenie

Niby-ścianka. Dołem pełna, górą przeszklona i z szerokim przejściem do kuchni. To skandynawskie rozwiązanie jest godne skopiowania. Można przy takiej przegrodzie ustawić meble wypoczynkowe i wydzielić zaciszny kącik. Z jednej strony zakrywa ona strefę roboczą, z drugiej zapewnia kontakt wzrokowy z osobami, które zajęte są pracą w kuchni. „Okna” w ściance poszerzyły perspektywę pokoju dziennego i sprawiły, że piękne miedziane lampy wiszące nad kuchennym stołem stały się częścią salonowego wystroju. Warto zwrócić uwagę na klasyczne obramowanie przeszkleń i ozdobne elementy dolnej części ścianki.

 

Salon z przegrodą

 

7. Długi stół

Najbardziej naturalny sposób oddzielenia kuchni, a właściwie aneksu kuchennego od części wypoczynkowej. Przestrzeń jest wtedy uporządkowana – od strefy roboczej przechodzi się płynnie do jadalni, a stąd na kanapę, by się zrelaksować po obiedzie. Układ idealny, choć znowu przegroda raczej symboliczna. Za to dodatkowa powierzchnia robocza. By to rozwiązanie było funkcjonalne, warto zachować odpowiednie odstępy między zabudową kuchenną a stołem, czyli minimum 110 cm. Alternatywą dla długiego stołu – zwłaszcza gdy nie dysponujemy wielką przestrzenią – będzie mebel rozkładany.

 

Kuchnia otwarta na salon

 

8. Aneks w szafie

Idealny sposób na dyskretna kuchnię. Aneks zamykany przesuwanymi lub jak w tej aranżacji – harmonijkowymi drzwiami. Jeden ruch ręką i cały kuchenny nieporządek znika z widoku. Ten sposób świetnie sprawdzi się w pomieszczeniu z wnęką, którą łatwo będzie zabudować. Warto dobrać drzwi kuchennej szafy pod kolor zabudowy salonu. Tu postawiono na neutralną biel, która dodatkowo optycznie powiększa wnętrze. I ładnie komponuje się z parkietem we francuską jodełkę. Posadzka jest jednolita, dzięki czemu nie tworzy niepotrzebnie dodatkowych podziałów przestrzeni.

 

Chowana kuchnia ze sklejki

 

9. Ażurowa przegroda

To zdecydowanie jeden z bardziej dekoracyjnych sposobów na oddzielenie kuchni od salonu. Przesłania, ale nie zaciemnia, rozgranicza i łączy jednocześnie. Taka drewniana przegroda jak na zdjęciu w dodatku ociepla wystrój i sprawia, że we wnętrzu jest przytulniej. Współgrają z nią inne elementy wyposażenia zarówno aneksu kuchennego, jak i strefy wypoczynkowej – blaty kuchenne, stół w jadalni, drewniany panel na ścianie za telewizorem. Jej elementy są idealnie dopasowane do przestrzeni, ponieważ została wykonana przez stolarza pod wymiar.

 

Ażurowa ściana w kuchni

 

10. Zasłona

Pomysł prosty, a jakże praktyczny i efektowny! Sąsiadujące ze sobą salon i kuchnię oddzielono zasłonami zawieszonymi pod sufitem. W razie potrzeby wystarczy je zaciągnąć i w strefie wypoczynkowej zapanuje spokojna atmosfera relaksu. To samo można zrobić, gdy trzeba popracować, bo w tym salonie, tuż za kanapą urządzono też kącik biurowy. Wystrój tego wnętrza jest monochromatyczny. Białe zasłony dopasowano do kolorystyki zabudowy kuchennej i biurowej. Ale ciekawie zaprezentowałyby się także takie w żywym kolorze lub wzorzyste.

 

Przegroda z zasłon w salonie

 

Przeczytaj także:

ŚCIANKA ZASŁANIAJĄCA BLAT ROBOCZY

REGAŁ W ROLI PRZEGRODY

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...